Haftanın Sözü

"Şirketler içindeki problemlerin %94'ü sistem kaynaklı, sadece %6'sı insan kaynaklıdır."
Dr.Edwards Deming

Dosya Paylaşımı

Takvim

Şubat 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Kas   Nis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Y Kuşağı Zirvesi’nin Ardından

GenY

Günümüzün gençleri öyle umursamaz ki; ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündüğümde umutsuzluğa kapılıyorum.  Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı davranmayı öğretmişlerdi.  Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar.  Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”

Yukarıdaki söz M.Ö.800′de Yunanlı şair Hesiod tarafından söylenmiş…  İlginç değil mi?  Yukarıdaki sözü olduğu gibi alıp, günümüz işyerlerinin gençleri olan Y Kuşağı’nın işverenleri olan biz X Kuşağı’nın konuşma balonlarının içine koyabilirsiniz.

Şöyle bir geriye doğru bakacak olursak; tarihte her kuşağın kensidinden sonra gelen kuşakları belli başlı birkaç noktada ağır bir şekilde eleştirdiğini görüyoruz:

 • Saygısızlık
 • Kurallara uymamak
 • Başına buyrukluk
 • Sabırsızlık…

Hatırlayın, birer X Kuşağı üyesi olan bizler de büyüklerimiz tarafından aynı noktalarda eleştirilmedik mi?  Ya onlar?  68 Kuşağı üyeleri hep başına buyruk ve isyankar olduklarından, söylenemeyenleri söylediklerinden, kuralları yıkmış olduklarından gurur duymazlar mı?  Onlar da sistemi sorguladıkları için anarşist damgası yemediler mi?

Demek ki, bu yaşadıklarımız garip değil…  Y Kuşağı tabi ki farklı olacak.  Zorlayacak, yıkacak ve değiştirecek…  Kendi çapında, kendi yöntemleriyle…

Geçtiğimiz hafta, HRdergi’nin düzenlediği 2. İş Yaşamında Y Kuşağı Zirvesi’ne katıldım.  HRdergi Profesyonelleri’nin uzmanlıklarını konuşturdukları başarılı zirvelerden bir tanesiydi.  Bu zirvede Y Kuşağı konusunda uzun uzun konuştuk, dertleştik.  Hatta Y Kuşağı’ndan bazı “temsilciler” de konuşmacı olarak davetliydi, onlar da kendi açılarından değerlendirmeler yaptılar.

Genç arkadaşlardan bir tanesi kısa sürede birkaç işyeri değiştirdiğini; birkaç işinden işyerleri kendisinde heyecan yarat(a)madığı için istifa ettiğini ifade etti.  Hatta bir istifasından sonra 6 ay işsiz kalmış.  Pişman değil…  Dikkat ettim; işyerinden beklediklerini alamadığı zaman Y Kuşağı’nın verdiği tepki net: İstifa, hiç zaman kaybetmeden.

Zirvenin ilerleyen bölümlerinde, birlikte, Y Kuşağı’nın işyerlerinden neler beklediğini inceledik:

 • Hızlı geri bildirim
 • Yönetici tarafından yakın koçluk desteği
 • Eğitim ve gelişim fırsatları
 • Eğlenceli ve yaratıcılığını sergileyebileceği iş ortamı
 • İş – özel hayat dengesi…

Listeye şöyle bir bakın, farkında mısınız, bunların hepsini bizler (X Kuşağı) de istedik.  Çoğunu istediğimiz, beklediğimiz oranda alamadık.  Ne yaptık?  Sessiz kaldık, sebat ettik, bekledik; “belki farkederler de benim için birşeyler yapar” dedik içimizden…  Bazılarımız beklediklerini aldı, çoğumuz alamadı.  Çekip gidemedik, istifa edemedik, bolca sustuk, içimize attık…

Y Kuşağı işte bu noktada farklı…  Şimdi gençler sabretmiyorlar, zaman kaybetmek istemiyorlar.  Taleplerini açıkça ifade ediyorlar, beklediklerini alamıyorlarsa da çekip gidiyorlar.

Çok da iyi yapıyorlar…  Biz sabrettik, bekledik de ne oldu?

Teşekkürler Y Kuşağı; İK sistemlerini zorluyorsunuz, bizi düşünmeye, zirvelerde toplanmaya, gelişmeye itiyorsunuz.  Sayenizde silkiniyoruz, uykularımızdan uyanıyoruz.

Şirketlerimiz ve bu ülke sizinle birlikte daha da ileri gidecek – sizlerin önünü biraz açabilirsek eğer

* Yazı hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki “comment” yazısına tıklayarak bırakabilirsiniz.

4 comments to Y Kuşağı Zirvesi’nin Ardından

 • Tugsel Akyol

  Merhaba Buse Hanım,
  Katkınız için teşekkürler. Çok etkileyici bir video.
  Sevgiler.

 • Buse Pınar Kaçar

  Merhaba,
  Yazınızı maalesef yeni okudum ve aradan oldukça zaman geçmiş. Ama belki denk gelmemişsinizdir diye aşağıdaki videoyu da göndermeden duramadım. Bence kuşaklar arasında güzel bir özet olmuş.
  http://www.youtube.com/watch?v=F12DAS-ZNDY
  Güzel bir gün diliyorum.

 • Aslı

  İşte nesiller fonksiyonundaki o Y benim. Sorgulayan, kabullenmeyen, mantıklı sonuçlara varmak isteyen,proaktif,araştıran, ezilmeyen, asi, kafasına uymayınca istifa edebilen, bu güvenin nereden geldiği merak edilen, aynılaşmamak için direnen, düzenin sınırlarını zorlayan o Y benim. Hiç kimse vazgeçilemez değildir ilkesi yerine ‘ama herkes aynı anda vazgeçilemezdir’i benimseyen,değişimlerin örgütsel birliklerle elde edebileceğini bilen Y benim.

 • Emrah Kaya

  Bu yazı zirvenin güzel bir özeti olmuş :) Ellerinize sağlık.

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>