Haftanın Sözü

"Şirketler içindeki problemlerin %94'ü sistem kaynaklı, sadece %6'sı insan kaynaklıdır."
Dr.Edwards Deming

Dosya Paylaşımı

Takvim

Nisan 2013
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Şub   Tem »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana

Y2 Y1

Günümüzde, Y Kuşağı’nın işyerlerindeki hızlı yükselişini hepbirlikte gözlemliyoruz.  Artık birçok şirkette çalışanların %50′si ve daha fazlası Y Kuşağı…

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi; mevcut sistemi sorgulayan, zorlayan, çoğu zaman da bize ters gelen yaklaşımları ve bakış açıları var.  Hepsine teşekkür etmek isterim; onların dinamizmine ve yönlendirmelerine ihtiyacımız var.  Onlar sayesinde hep doğru bildiğimiz yanlışları ve kalıplaşmış fikirleri sorgulama imkanı buluyoruz.

Geçen hafta bir e-posta aldım, dört genç arkadaştan.  İş arıyorlardı sıradışı bir şekilde.  Sizlerin de görmesini isterim.  İş bulmak için bir web sitesi hazırlamışlar:

www.yigitmuhtacolmuskurusogana.com

Y Kuşağı’nın klasik özelliklerini bu örnekte görebiliyoruz: “Yaratıcılık, teknolojinin etkili kullanımı, cesaret, …”

Ben onları huzurunuzda tebrik etmek ve bol şans dilemek istiyorum.  Yolları açık olsun…

Yorumlarınızı bizden esirgemeyin…

2 comments to Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana

 • Tugsel Akyol

  Burak merhaba. Yorumun için teşekkürler.
  Günümüzde bazı İK yöneticileri Y kuşağı üyelerine tepki gösteriyor ve bir düşman gibi görüyor. İş hayatına uyamadıkları için eleştiriyorlar. Bir diğer grup ise daha olumlu yaklaşıp genç arkadaşların uyum süreçlerinde destek oluyor ve daha da önemlisi iş standartlarının ve süreçlerinin beklentilere göre değiştirilmesi konusunda üst yönetimleri yönlendiriyorlar. Bunu da bir EVP stratejisi ile yapıyorlar. Sonuç olarak onlar kazanıyor.
  Ben şahsen internetin, facebook’un, twitter’ın yasaklandığı şirketler gördüm. Tam bir ortaçağ kafası.
  Makalenizi beğendim, herkese okumalarını tavsiye ederim.
  Tuğsel

 • Burak Koyuncu

  Paylaşım için teşekkürler! Gerçekten ilgi çekici bir örnek; son zamanlarda benzerlerine de sık sık rastlar olduk. Bu örnek, Y Kuşağı ile çalışma konusunda şirketler için de önemli mesajlar içeriyor: hem işe alım hem de bu kuşaktan çalışanların bağlılığını sağlama sürecinde, şirketlerin de bu tarz yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar kullanması gerekliliği kaçınılmaz olmaya başladı. Şirketlerin bu konuya yaklaşımıyla ilgili örneklerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim.

  Ben de son birkaç yıldır bu konuda bazı çalışmalar yapıyorum. Araştırmamın kısa bir bölümüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
  http://hbr.org/2012/07/why-top-young-managers-are-in-a-nonstop-job-hunt/

  Sevgiler,
  Burak

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>