Haftanın Sözü

"Şirketler içindeki problemlerin %94'ü sistem kaynaklı, sadece %6'sı insan kaynaklıdır."
Dr.Edwards Deming

Dosya Paylaşımı

Takvim

Ocak 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl   Şub »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Liderler Nerede?

CommanderToplumlar ilk organizasyonları, korunma içgüdüsüyle, askerlik ile ilgili alanlarda yapmış. Başarılı olan bu yapılanmalar daha sonra devlet ve iş alanlarında da kullanılmış.  Halihazırda şirketlerimizde kullandığımız organizasyon yapılarının, emir-komuta zincirinin, delegasyon felsefesinin temelleri çok eskilerde.  Baktığımız zaman, günümüzde de halen liderlik ve yöneticilikle ilgili birçok kavram ve teorinin askerlik kökenli olduğunu görüyoruz.

Hiç fark ettiniz mi bilmem; eski savaş fotoğraflarında ve resimlerde komutanlar hep cephede, ön saflarda, tüm askerlerin bir adım önünde yer alıyorlar.   1800-1900′lü yıllarda savaşlarda bu yüzden çok ciddi subay kayıpları oluyormuş.  Yakın tarihimize de baktığımızda, Sakarya Meydan Savaşı’nda çok fazla subay kaybı olduğu için bu savaşa “Subay Muharebesi” adı da verilmiş olduğunu görüyoruz.  Emirleri altında olan askerlere vizyon aşılamak, inanç ve enerji vermek için, canlarını hiçe sayarak, görevleri gereği hep en ön saflarda yer almışlar.

Günümüzde iş yerlerinde liderler nerede duruyor?  Bir kriz anında çalışanlarının yanında, savaş alanlarındalar mı; yoksa ofislerinden çıkmaya zamanları mı yok?  Kriz ofisten mi yönetilir, savaş alanından mı?

Ne o?..  Yoksa…  Lider sandıklarımız aslında o kadar da lider değil mi?

 

1 comment to Liderler Nerede?

  • Ayşegül

    Günümüz rekabet ortamında liderimsi, lider rolü yapan, lider olan vb. çeşitlider profilleri çıktı.

    İşin show dönemide lider rolü yapan lider koltuğunu meşgul edenler kriz anında akvaryumlarına çekilir ve panter bir profilin yunusa nasıl dönüştüğünü izlersiniz.

    Gerçek liderlerse gerek kriz dönemi öncesi gerekse kriz döneminde hep sahadadır işe krize dokunmak anlamak yönlendirebilmek için.

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>