Haftanın Sözü

"Şirketler içindeki problemlerin %94'ü sistem kaynaklı, sadece %6'sı insan kaynaklıdır."
Dr.Edwards Deming

Dosya Paylaşımı

Takvim

Temmuz 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Nis   Ağu »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Yeni Yönetici’nin Kabusları

New Manager

Bundan 15 sene önce, ilk yönetici olduğum günü hatırlıyorum…  yukarıdaki fotoğraf temsilidir.  :)

Amerika’da öğrenimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapmış, “O kadar Turizm İşletme okuduk, herhalde bir otelde çalışmam lazım artık.” diyerek güney sahillerinde iş aramaya başlamıştım.  Bir aylık bir arayıştan sonra o zamanlar Merit Zinciri’ne bağlı olan Arcadia Hotel’de, Personel Departmanı’nda çalışmaya başlamıştım.

Genel Müdür özgeçmişimden etkilenmiş, “Personel Departmanı’nı İnsan Kaynakları Departmanı’na dönüştüreceğiz seninle!” demişti.  İK konularına o zamanlar pek bir uzak olduğum için tam olarak ne demek istediğini anlamamış, ama sözleri kulağa “iddialı” geldiği için heyecanlanmıştım.  Büyük bir şeyler yapacaktık galiba…

6 ay boyunca çalışıp, temel fonksiyonları ile işleyen bir Personel Departmanı’nı İK Departmanı’na benzetmeyi başarmıştık.  Performans Yönetimi, Eğitim ve Gelişim Sistemleri kurulmuş, çalışan memnuniyeti üzerinde çalışmıştık.  Hatta ISO çalışmaları bile yapmıştık departmanda.

Bir öğle saatinde beni odasına çağırıp, beni bir kaç gün önce yeni boşalan “Misafir İlişkileri Müdürü” pozisyonuna terfi ettirmeyi istediğini söylemişti.  Harika bir şeydi bu.  Yönetici olmuştum.  Artık bana bağlı olan 4 kişi vardı.  Odadan çıktıktan sonra sevinçle ailemi arayıp mutlu haberi verdim.  Ancak ardından bir karın ağrısı başladı: Ben daha önce hiç yöneticilik yapmamıştım.  Nasıl olacaktı bu iş?

Bir sınıf eğitimine katılmadım, bir gelişim programına dahil olmadım, çünkü otelde o sırada böyle bir imkan yoktu.  Genel Müdürüm ile her akşam görüşüyor, ona yaptıklarım hakkında bilgi veriyordum.  O da beni yönlendiriyor, okumam için kütüphanesinden kitaplar veriyordu.

Bugünkü gözlerimle baktığımda, o zamanki Genel Müdür’üm Ümit Eruysal’ın birebir yaptığı koçluk ve mentörlükle güzel şeyler yaptığımı, başarılı olduğumu görüyorum.  Ancak aynı şeyi “insan yönetimi” açısından söyleyemem.  İşe ve projelere tam anlamıyla odaklanmış olduğumdan dolayı ekiple hiçbir anlamda -kişisel ve bütünsel olarak- ilgilenememiş, arkadaşlarımın içinde ekip olarak çalışma zevkini yaratamamıştım.  Bu becerilerim zamanla, düşe kalka, hata yaparak öğrendiğim beceriler oldu.

Kişisel performans gösteren bir çalışanın yönetici pozisyonuna geçmesi önemli bir travma.  Birey bir önceki görevinde sadece kendi performansından ve zaman yönetiminden sorumluyken, bir anda yönetici olmasıyla birlikte kendi performansının yanı sıra birçok çalışanın da performansından sorumlu oluyor.

Ram Charan’ın ünlü “The Leadership Pipeline (Liderlik Boru Hattı)” kitabında bu dönemeç ”pasaj 1″ olarak adlandırılıyor.  Aşağıda görülen her pasaj başka yetkinliklerin geliştirilmesini gerekli kılıyor.  Şüphesiz, değişmeden, öğrenmeden, aynı yöntemlerle çalışmak başarısızlığı beraberinde getiriyor.

Pipeline

Harris Interactive’in, 6,000′in üzerinde kişiye yaptığı anket sonuçları 15 yıl öncesinden bu yana çok da birşeyin değişmediğini gösteriyor: Yöneticilerin %58′i yönetici olmak için herhangi bir eğitim veya gelişim programına katılmadıklarını belirtiyorlar.

Yazık…

Yeni yöneticilerin sahip olması ve etkili bir biçimde uygulamaya koyabiliyor olması gereken birçok yetkinlik var.  Bu yetkinlikler farklı gelişim araçlarının kullanıldığı, bütünsel gelişim programlarıyla etkili bir şekilde geliştirilebilir.  İK ve Eğitim Departmanları bu sürecin etkili bir şekilde ilerlemesi için tam sorumluluk almalı ve kurulacak bir sistem doğrultusunda tüm yöneticileri ve çalışanları yönlendirmelidir.

Bu olayı genç yöneticilerimiz için bir kabus olmaktan çıkarmak bizim elimizde.

1 comment to Yeni Yönetici’nin Kabusları

  • Zeynep

    Sevgili Tuğsel,

    Sadece şunu eklemek gerek belki, bu süreç içerisinde kabusu sadece genç yöneticiler görmüyor (hatta genç demek değilde acemi desek?) malesef acemi yöneticiler ile çalışanlar, takımlar da bundan pay alıyor.

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>