Haftanın Sözü

"Şirketler içindeki problemlerin %94'ü sistem kaynaklı, sadece %6'sı insan kaynaklıdır."
Dr.Edwards Deming

Dosya Paylaşımı

Takvim

Ekim 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kurtuluş Savaşı Vizyonu

Atatürk Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, günümüzde kullanılan birçok liderlik ve yönetim felsefesi ordu yapılanmasından ve ordunun yönetim tekniklerinden türetilmiştir.  Bu noktada, geçmiş tarihimize bakıp liderlik ve yönetim anlamında birçok ders çıkarmamız mümkün.

Yıllardır şirketler çalışanlarını heyecanlandıracak, onlara çalışmalarında yön verecek vizyon çalışmaları yapma peşindeler.  Bu iş hedefler koymaktan çok daha zor ve karmaşık.  Şirketin yönünü birkaç cümlede özetlemek, bunu yaparken de herkesin heyecan duymasını sağlamak…  Kolay değil.

Şirketlerin oluşturduğu vizyon ifadelerini okuyunca heyecanlanıyor muyuz?  Çok da değil.  Basmakalıp müşteri memnuniyeti, takım olma ifadelerini biraraya toplayınca olmuyor bu iş…

Benim şahsen, şu ana kadar karşılaştığım en güçlü vizyon, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızın başında, 1919 yılında, ifade ettiği vizyondur.  Her okuduğumda tüylerim diken diken olur, heyecanlanırım.

“Türk Halkı yüzyıllardır özgür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatının gereği saymış bir ırkın kahraman evlatlarıdır.  Bu ulus istiklalsiz yaşamamıştır;  yaşayamaz ve yaşamayacaktır. 

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM !”

Bu vizyonla birlikte tüm kaynakları tükenmiş bir millet ayağa kalkmış, 1919′daki umutsuz durumdan yeni bir Cumhuriyet kurulmuş.  Ne mutlu bizlere ki bu ve bunun gibi güçlü vizyonlar doğrultusunda kurulmuş Cumhuriyetin evlatlarıyız.

Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun !

1 comment to Kurtuluş Savaşı Vizyonu

 • Ziya Şentürk

  Tuğsel bey,
  Bu vizyon’u hiç aklımızdan çıkarmamamız ve gelecek nesillere aktarmamız gerekmektedir. Bu vizyonu korumak ve kollamak için çabalamak ve yaşamak gerektiğini düşünüyorum.
  Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.
  Atamızın mirası Cumhuriyetimizin ilelebet sürmesi dileklerimle.

  Saygılarımla
  Ziya Şentürk

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>