Satış Gücü Yönetimi

Kimler Faydalanabilir: Ağırlıkla bireysel çaba ve beceri odaklı sıcak satıştan, takım kurma ve yönetmenin ön plana çıktığı Satış Yöneticiliği konumuna terfi eden profesyonellerin bu geçiş sürecini ve sonrasını en etkin şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak bu programın ana hedefini oluşturmaktadır. Yönetici potansiyeli gelişime açık olan satış profesyonelleri bu programın doğal katılımcılarını oluşturur. Program, satış dinamiklerine ve performansa odaklı kurgulanacak ve örneklendirilecektir.

 

Nasıl bir Fayda Sağlanabilir: Bu eğitim, yönetim seviyesine yükseltilecek profesyonellerin, doğru seçilmeleri, doğru yönlendirilmeleri ve değerlendirilmeleri sağlayarak, kurum içinde satış fonksiyonuna yüklenen stratejik rolün başarıyla yürütülmesine katkı vermeyi hedefler. Bu çerçevede, katılımcılar alışkanlık haline gelmiş olan eski görev ve faaliyetlerinden arınıp terfi ile gelen yeni sorumluluklara nasıl hızlı uyum sağlayabileceklerini değerlendireceklerdir. Yeni Satış Yönetimi pozisyonunun özünü oluşturan teknik konularda katılımcıya ihtiyaç duyacağı donanımı sağlayacaktır.  Sektöre ve kuruma özel “örnek olay analizleri” ve gerçek hayatı yansıtan “rol oyunları” ile eğitim teoriyi pratiğe uyarlayarak katılımcıların sürekli gelişimi sağlanır. 

Temel faydalar aşağıdaki gibidir:

•Satış Ekibi ve performansı olgusunun tüm boyutlarıyla algılanması
•Satış profesyonelliğinden Satış Yöneticiliğine verimli geçiş  
•Yaratıcı ve etkin satış strateji ve taktikleri geliştirme
•Müzakere için strateji ve taktik geliştirilmesiEğitim sonunda müşteri temsilcileri telefonda müşterilerle en iyi şekilde iletişim kurabilmek ve bunu satışa dönüştürebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olurlar. 

 

“Yetenek maçı kazandırır, takım oyunu ve zeka şampiyonluk getirir.”
Michael Jordan