KM Liderlik Gelişim Programı

Araştırmalar gösteriyor ki, önümüzdeki 5 yıl boyunca İnsan Kaynakları Ekipleri’nin temel odağı; liderlik gelişimi, organizasyonel gelişim ve yeteneği şirketlere çekmek olacak.  Aslında bu yeni birşey değil, bu konular geçtiğimiz yıllarda da İK’nın “odaklanılacaklar listesi”nde vardı.  Sadece listede daha da üst sıralara çıktılar.

2-3 günlük Liderlik Eğitimleri ile lider olunur mu?  Bizce olunmaz...  Liderlik “yatay gelişim” (lateral development) kadar “dikey gelişim” (vertical development) de gerektirir.

Kırmızı Merdiven’in kendi gelişim metodolojisi doğrultusunda geliştirdiği KM Liderlik Gelişim Programı, şirketin gelecekteki liderlik kadrosunu oluşturması öngörülen, yüksek performans ve yüksek potansiyelli, gelişime hazır ve istekli yöneticilere yöneliktir.

Programlarda yetişkin öğrenme sürecini en üst düzeye çıkarmaya yönelik karma öğrenme (blended learning) stratejisi kullanılır.  Eğitim, ilişki ve tecrübe bazlı araçlar öğrenmenin etkililiğini ve kalıcılığını sağlayıcı bir şekilde dizayn edilir ve kullanılır.

Program, “Liderlik Boru Hattı” (Leadership Pipeline) sistemi üzerine yapılandırılmıştır.  Şirket içindeki her lider kendi pasajının beklentileri doğrultusunda tasarlanmış eğitim ve gelişim programlarına katılır.  Her pasajda gereken yetkinlikler şirketten şirkete değişiklik gösterir.  Kırmızı Merdiven de bu sistemi aşağıdaki gibi kullanmayı tercih eder:

 Program; şirket kültürü, yapısı, hedefleri ve katılımcıların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda Kırmızı Merdiven tarafından dizayn edilir ve son halini alır.  Program mutlaka şirket içinde etkili bir şekilde sürdürülen mentörlük sistemi ile desteklenmelidir.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için lütfen bizlerle temasa geçin.